Początek roku szkolnego to bardzo często czas powrotu do wakacyjnych wspomnień. Zarówno w szkołach, jak przedszkolach dzieci opowiadaja, jak spędziły lato, kogo odwiedziły, co udało im się zobaczyć i odkryć w Polsce, która nie da się ukryć, jest wyjątkowow piękna!
My bardzo dużo podróżujemy. Każdego roku bywamy w górach, nad morzem i nad jeziorem. Odwiedzamy zamki, pałace, muzea, parki rozrywki, Parki Krajobrazowe i Polskie Parki Narodowe. Jestem pewna, że każdy z nas ma gdzieś blisko miejsca swojego zamieszkania Park Narodowy, dlatego zachęcam Was, aby pokazać go dzieciom, wybrać się wspólnie na spacer czy na wedrówkę!
My mieszkamy w woj. świętokrzyskim i bardzo często wędrujemy ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Tylko w tym roku byliśmy na Świętym Krzyżu, na Górze Chełmowej i Szczytniaku, szczytach należących do Korony Góry Świętokrzyskich. Odwiedzamy też inne polskie parki. Całą rodziną wędrowaliśmy po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego Parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a dwa tygodnie temu po raz pierwszy odwiedziliśmy Pieniński Park Narodowy. W naszych parkach jest coś wyjątkowego i warto je poznawać!
Niedawno odkryłam bardzo fajny projekt: „Eko Kalendarz”, którego celem jest uświadomienie odbiorcom, że aby żyć w zdrowym, ekologicznym i zielonym środowisku, wcale nie trzeba uciekać z miasta. Projekt opiera się o ideę internetowego kalendarza, który jest narzędziem służącym zmianie postaw nas wszystkich. To tutaj, przy dacie 24 maja znalazłam świetną publikację, nie tylko dla najmłodszych odbiorców, ale dla każdego : „Dzień Parków Narodowych”. Można ją bezpłatnie pobrać i wydrukować. Znajdziecie w niej zagadnienia związane z Polskimi Parkami Narodowymi, zadania do wykonania, ciekawostki, gry i loga wszystkich parków. Ja wydrukowałam tę publikację i wspólnie z Julkiem, bez wychodzenia z domu, świetnie się przy tym bawiąc, odwiedziliśmy wszystkie Polskie Parki Narodowe.
Ze strony „Bajki do czytania” pobraliśmy grafiki z mapą parków. Znajdziecie tu sam kontur Polski do dowolnego uzupełnienia, ale też bardzo fajne mapki z zaznaczonymi parkami do wydrukowania. My pobraliśmy dwie mapki. Na jednej widnieją loga wszystkich parków narodowych i definicja, a na drugiej same kontury. Julek uzupełniał mapkę własnymi rysunkami, inspirując się grafikami wyciętymi z Eko Kalendarza. Pobrane mapki i wspomniana wyżej publikacja doskonale się uzupełniły.
W sieci znajdziecie też świetne filmiki stworzone przez Polskie Parki Narodowe. Są to animowane opowieści, które pełnią funkcję edukacyjną. Dzieci oglądając filmiki odwiedzą Parki Narodowe i dowiedzą się m.in. jak żyć w harmonii z przyrodą, jak dbać o środowisko, jak segregować śmieci, czy jak zachowywać się w Parku Narodowym.
„W harmonii z przyrodą”
Dobre maniery, czyli jak się zachować w Parku Narodowym !
W zdrowym ciele, zdrowy duch!
Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:
364 rewelacyjne gry i zabawy przyrodnicze!
Elżbietka
7 czerwca, 2020Świetny wpis. My jesteśmy zakochani w Polskich Parkach Narodowych. W tym roku Biebrzański podbił nasze serca…. Od kilku lat zwiedzamy Parki Narodowe Polski. Dzieci mają swoje zeszyty, w które zbierają pieczątki z parków. Na korytarzu w domu wisi mapa Polski z Parkami Narodowymi (gra edukacyjna).
A to ostatnia moja perełka zrobiona dla dzieci. Myślę, że i Wam się przyda;-). Pozdrawiam.
https://view.genial.ly/5ecaa4b19330ad0d7cd6e8ea/learning-experience-challenges-polskie-parki-narodowe-copy