Please enter an Access Token

Nauka angielskiego dla dzieci. Czy dodatkowe lekcje są koniecznością?

 

Znajomość języków obcych to niezwykle przydatna umiejętność. Dzięki nim jesteśmy w stanie o wiele więcej czerpać z życia – nie tylko w kontekście zawodowym, ale edukacji czy po prostu codziennego życia. Choć są języki, które można opanować dla własnej przyjemności czy satysfakcji, to jest jeden, który od lat stanowi absolutne minimum. Jest to oczywiście język angielski. We współczesnym świecie, w którym granice są otwarte, a możliwości niemal nieskończone, nieznajomość tego języka sprawi, że będziemy odcięci od wielu szans.

Nauka angielskiego dla dzieci powinna być absolutnym priorytetem dla każdego rodzica. Oczywiście już na wstępie warto zauważyć, że nie każdy ma zdolności lingwistyczne. Nie warto się jednak tym przejmować. Nawet jeśli maluch nigdy nie będzie mówił z idealnym akcentem i będzie posługiwał się tylko podstawowym słownictwem – jego przewaga nad osobami, które w ogóle nie mówią po angielsku, jest ogromna. Warto na to spojrzeć jak na szansę. Prezent, który otrzyma Twoje dziecko, przyda mu się w wielu sytuacjach, w ciągu całego życia.

Kiedy warto zdecydować się na dodatkowe lekcje?

Pinit

Oczywiście standardem jest, że dzieci uczą się angielskiego od najmłodszych lat – zazwyczaj już od przedszkola. Niestety, nauka w grupie przynosi sporo ograniczeń (choć ma oczywiście także niezaprzeczalne wady, takie jak uczenie przełamywania strachu i bariery językowej). Często zdarza się, że dziecko, które jest bardziej nieśmiałe i wycofane nie otrzymuje należytej uwagi. W takiej sytuacji może zostać w tyle z postępami. Nauka angielskiego dla dzieci powinna być prowadzona w taki sposób, aby każdy uczestnik zajęć miał równe szanse. Jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Dlatego właśnie lekcje indywidualne mogą być dobrym pomysłem.

Kolejnym momentem, w którym warto rozważyć dodatkowe lekcje, jest sytuacja, w której nauka angielskiego dla dzieci prowadzona w szkole jest niewystarczająca:

  • gdy Twoja pociecha jest niezwykle zdolna i przejawia nieprzeciętne zdolności językowe – w takiej sytuacji zwykła nauka w szkole może być niesatysfakcjonująca i po prostu nudna. Nie można doprowadzić do tego, by dziecku znudził się angielski i stał się jedynie “zapychaczem” w planie lekcji.
  • gdy dziecko nie nadąża z materiałem – jeśli widzisz po ocenach lub wiesz z relacji od nauczyciela, że Twoja pociecha nie daje rady utrzymać tempa w nauce – nie denerwuj się. Warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Dodatkowe lekcje w przyjemnej, bezstresowej atmosferze (jak np. w Novakid – gdzie dzieci uczą się przez zabawę) mogą być rozwiązaniem tych problemów.

Nauka angielskiego dla dzieci – kiedy zacząć?

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na naukę języka obcego. Przecież maluszka uczysz jego ojczystego języka już od praktycznie jego pierwszego dnia życia. Jeśli wprowadzisz elementy nauki języków obcych, cały proces będzie naturalny i bezstresowy dla dziecka. Będzie uczyło się angielskiego tak, jak uczy wszystkiego dookoła – w sposób w 100% swobodny i oczywisty.

Standardem jest, aby zaczynać naukę w wieku czterech lat. To szybko – ale warto pamiętać, jak wyglądają lekcje dla takich maluchów. Oczywiście nie mają one nic wspólnego z tym, co my dorośli pamiętamy z czasów szkoły. Nie ma mowy o żadnych kartkówkach czy sprawdzianach. Dzieci uczą się w przyjaznej, bezstresowej atmosferze, śpiewając piosenki, bawiąc się, kolorując, grając w gry. Proces edukacji musi być dostosowany do wieku, umiejętności oraz temperamentu dziecka. Jeśli tak się stanie – z pewnością odniesiemy sukces!

Nauka angielskiego dla dzieci to zawsze dobry pomysł. A dodatkowe lekcje w dobrej szkole mogą pomóc dziecku rozwinąć skrzydła i zostać mistrzem!

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Wyjątkowa moda ciążowa dla przyszłej mamy – wszystko, co trzeba wiedzieć
Nauka angielskiego dla dzieci. Czy dodatkowe lekcje są koniecznością?