Please enter an Access Token

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak sobie z nim radzić

 

Pieluszkowe zapalenie skóry to termin doskonale znany wszystkim młodym rodzicom. Niestety, skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Czasem mimo troskliwej opieki i tak dochodzi do odparzeń. W takich sytuacjach nie wolno panikować. Zaczerwienioną i podrażnioną pupę można szybko wyleczyć, zwłaszcza jeśli zareagujemy natychmiast na pierwsze objawy. Warto dowiedzieć się czym dokładnie jest pieluszkowe zapalenie skóry, co je powoduje oraz jak sobie z nim radzić.

Kilka słów o pieluszkowym zapaleniu skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to typowe schorzenie dla okresu niemowlęcego, choć tak naprawdę dotknąć może osoby w każdym wieku, które z powodu różnych chorób i niepełnosprawności muszą stosować pieluchy. Odparzenia to zmiany zachodzące w obrębie skóry pośladów. Dochodzi do nich na skutek przylegania pieluchy do naskórka, który nie może oddychać, a dodatkowo ulega tarciu i innym podrażnieniom. Nierzadko bywa, że pieluszka zostaje wymieniona z pewnym opóźnieniem. Mocz i kał tworzą wtedy w szczelnie zamkniętej pieluszce wilgotne i zanieczyszczone środowisko, które jest idealne do namnażania się bakterii i rozwoju infekcji.

Pinitpieluszkowe zapalenie skóry

Po czym poznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Charakterystycznym objawem pieluszkowego zapalenia skóry jest zaczerwieniona i łuszcząca się skóra. Czasem można na niej zauważyć wysypkę, grudki i pęcherzyki. Niestety, występowanie strupów i krost świadczy o bardziej zaawansowanym stadium choroby, co wymaga konsultacji z lekarzem. Odparzenia mają też swój charakterystyczny zapach – towarzyszy im woń amoniaku. Oprócz tego, rodzica z pewnością zaniepokoi zachowanie maluszka. Może on być niespokojny i płaczliwy. A to dlatego, że rozwijający się stan zapalny wywołuje uczucie pieczenia i swędzenia.

Jak przeciwdziałać odparzeniom?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Zwłaszcza, że ryzyko wystąpienia odparzeń można znacznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację. O czym warto pamiętać?

  1. Przede wszystkim należy zadbać o częstą wymianę pieluch!
  2. W trakcie wymiany pieluszki na nową należy przemyć okolice intymne dziecka, a następnie nałożyć na skórę odpowiedni krem, który będzie miał działanie ochronne i regenerujące.
  3. Pupę dziecka powinno się często wietrzyć. Maluszek uwielbia chwile bez pieluszki, kiedy może poczuć się swobodnie, a skóra ma okazję, aby się zregenerować i odpocząć.
  4. Należy zapobiegać biegunkom, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia odparzeń.
  5. Maluszek powinien być zawsze ubrany w przewiewne i „oddychające” ubranka. Warto zwrócić uwagę także na jakość samych pieluszek. Niektóre z nich lepiej przepuszczają powietrze i zmniejszają ryzyko stanów zapalnych skóry.

Pierwsze objawy odparzeń – co zrobić?

Zdarza się, że mimo troskliwej opieki, na skórze dziecka i tak pojawią się odparzenia. Im szybciej zareagujemy w takiej sytuacji, tym lepiej. Pierwsze objawy zapalenia skóry można szybko wyleczyć w warunkach domowych, o ile ma się pod ręką odpowiedni krem. Maść godna polecenia to Sudocrem. Przynosi ona efekt już w kilka godzin po zastosowaniu, skutecznie zmniejszając zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Ma również działanie łagodzące i miejscowo znieczulające, dzięki czemu maluszek staje się spokojniejszy. Krem można stosować także w celach profilaktycznych – tworzy on wówczas na skórze warstwę ochronną, która chroni przed podrażnieniami. Po Sudocrem można sięgać tak często, jak jest to tylko potrzebne, nie ma ryzyka przedawkowania. Więcej o produkcie można przeczytać na: https://sudocrempolska.pl.

Skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Jeśli dodać do tego fakt, że dziecko nosi na co dzień pieluszkę, która przylega do jego ciała i podrażnia naskórek, trudno dziwić się, że często dochodzi do stanów zapalnych skóry. Rodzice i opiekunowie powinni być więc czujni w kwestii pielęgnacji i higieny. W razie pojawienia się podrażnień i niepokojących zmian skórnych liczy się szybkość działania – na ogół wystarczy dobrej jakości krem. Wszystkie osoby, które chciałaby dowiedzieć się więcej o pieluszkowym zapaleniu skóry, mogą zajrzeć tutaj: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/pieluszkowe-zapalenie-skory-jak-sobie-z-nim-radzic/.

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Jak ubierać dziecko, aby uniknąć odparzeń

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Domki na wodzie HT Houseboats w Mielnie
Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak sobie z nim radzić