Miasto Aniołów, czy małopolska Lanckorona od dawna znajdowała się na liście miejsc, które chcemy odwiedzić. Słyszeliśmy, że jest to niezwykle urocza wioska, ale niespodziewaliśmy się, że jest tak cudna i magiczna.
Polskie Miasto Aniołów, to niewielka wieś sąsiadująca z Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami. W 1366 roku nabyła prawa miejskie, które straciła w 1934, do dziś pozostając wsią. Charakteryzuje ją wyjątkowa architektura, oryginalna drewniana zabudowa z XIX wieku. I pomimo tego, że pomiędzy drewnianymi domkami pojawiają się również betonowe budynki powstałe w obecnych czasach, to można tu poczuć klimat galicyjskiego miasteczka.
Miasto Aniołów – skąd wzięła się nazwa?
W Lanckoronie anioły można zobaczyć niemalże na każdym kroku. Zdobią one fasady drewnianyh domów, wyglądają z okien, są na obrazach, magnesach pamiątkowych, na stoiskach rękodzielników. W niepowtarzalny sposób oddają klimat tej małopolskij wsi i sprawiają, że wydaje się absolutnie magicznym miejscem. W samym ryneczku stoi też pomnik „Serce Anioła”, przy którym trudno nie zobaczyć fotografującego turysty.
Dlaczego Lanckorona kojarzona jest z aniołami? Można przypuszczać, że ma to związek z Matką Boską, z którą Lanckorona jest mocno związana, a już średniowieczu Matka Boska była przedstawiana na bizantyjskich ikonach w towarzystwie skrzydlatych aniołów. Co więcej, w tamtejszym kościele, w Parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela znajduje się zabytkowy dzwon z 1550 roku o nazwie „Maria Królowa Aniołów„, który sugeruje związek z Madonną.
O Lanckoronie opowiadają wiersze, ale też utwory muzyczne. Marek Grechuta, który w tej niezwykle uroczej wiosce niejednokrotnie szukał spokoju, ale i weny twórczej, napisał piosenkę: „Lanckorona”, a pośmiertnie otrzymał tytuł Anioła Lanckorony. Przy rynku stoi Studnia Marka Grechuty, na której widnieją wyśpiewane przez niego słowa:
„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”
Odwiedzając Miasto Aniołów, warto zajrzeć również do powstałego w 1967 roku Muzeum Etnograficznego im. Antoniego Krajewskiego, które mieści się przy samym rynku. Wnętrze budynku podzielono na dwie izby, w których znajdują się meble, tekstylia, dekoracje, przedmioty codziennego użytku i sprzęty pochodzące z XIX i XX wieku, wykorzystywane w gospodarstwie przez mieszkańców Lanckorony. W Izbie Regionalnej zobaczymy też eksponaty z wykopalisk archeologicznych, ekspozycję poświęconą konfederacji barskiej czy historię tutejszego zamku.
W muzeum mieści się sklepik z pamiątkami i lokalnym rękodziełem. Można kupić tu obrazy na drewnianym plastrze, magnesy, wyroby ceramiczne, delikatne tekstylia i klimatyczne dekoracje.
Od 2004 roku, corocznie w Lanckoronie organizowany jest Zimowy Festiwal „Anioł w Miasteczku”, podczas którego mieszkańcy i turyści wspólnie ubieraja choinkę, dekorują lanckoroński rynek, przebierają się za anioły. Podczas festiwalu odbywają się koncerty, wernisaże, wystawy, spotkania. Turyści mogą też spróbować lokalnych przysmaków (np. kaszanki z kapustą, chrzanówki, poleśników, barszczu z uszkami), wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, w zajęciach plastycznych i kupić pamiątkę na kiermaszu dekoracji świątecznych.
Pamiątki z Lanckorony
Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:
Co zobaczyć w Toruniu, czyli trzy dni w mieście Kopernika…i piernika!

A ty co o tym myślisz?