Please enter an Access Token

Miasto Aniołów – z wizytą w Lanckoronie

Posted on

Miasto Aniołów, czy małopolska Lanckorona od dawna znajdowała się na liście miejsc, które chcemy odwiedzić. Słyszeliśmy, że jest to niezwykle urocza wioska, ale niespodziewaliśmy się, że jest tak cudna i magiczna.

Polskie Miasto Aniołów, to niewielka wieś sąsiadująca z Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami. W 1366 roku nabyła prawa miejskie, które straciła w 1934, do dziś pozostając wsią. Charakteryzuje ją wyjątkowa architektura, oryginalna drewniana zabudowa z XIX wieku. I pomimo tego, że pomiędzy drewnianymi domkami pojawiają się również betonowe budynki powstałe w obecnych czasach, to można tu poczuć klimat galicyjskiego miasteczka.

PinitMiasto Aniołów
Pinit
PinitMiasto Aniołów

Miasto Aniołów – skąd wzięła się nazwa?

W Lanckoronie anioły można zobaczyć niemalże na każdym kroku. Zdobią one fasady drewnianyh domów, wyglądają z okien, są na obrazach, magnesach pamiątkowych, na stoiskach rękodzielników. W niepowtarzalny sposób oddają klimat tej małopolskij wsi i sprawiają, że wydaje się absolutnie magicznym miejscem. W samym ryneczku stoi też pomnik „Serce Anioła”, przy którym trudno nie zobaczyć fotografującego turysty.

Dlaczego Lanckorona kojarzona jest z aniołami? Można przypuszczać, że ma to związek z Matką Boską, z którą Lanckorona jest mocno związana, a już średniowieczu Matka Boska była przedstawiana na bizantyjskich ikonach w towarzystwie skrzydlatych aniołów. Co więcej, w tamtejszym kościele, w Parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela znajduje się zabytkowy dzwon z 1550 roku o nazwie „Maria Królowa Aniołów„, który sugeruje związek z Madonną.

PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów

O Lanckoronie opowiadają wiersze, ale też utwory muzyczne. Marek Grechuta, który w tej niezwykle uroczej wiosce niejednokrotnie szukał spokoju, ale i weny twórczej, napisał piosenkę: „Lanckorona”, a pośmiertnie otrzymał tytuł Anioła Lanckorony. Przy rynku stoi Studnia Marka Grechuty, na której widnieją wyśpiewane przez niego słowa:

„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”

Odwiedzając Miasto Aniołów, warto zajrzeć również do powstałego w 1967 roku Muzeum Etnograficznego im. Antoniego Krajewskiego, które mieści się przy samym rynku. Wnętrze budynku podzielono na dwie izby, w których znajdują się meble, tekstylia, dekoracje, przedmioty codziennego użytku i sprzęty pochodzące z XIX i XX wieku, wykorzystywane w gospodarstwie przez mieszkańców Lanckorony. W Izbie Regionalnej zobaczymy też eksponaty z wykopalisk archeologicznych, ekspozycję poświęconą konfederacji barskiej czy historię tutejszego zamku.

W muzeum mieści się sklepik z pamiątkami i lokalnym rękodziełem. Można kupić tu obrazy na drewnianym plastrze, magnesy, wyroby ceramiczne, delikatne tekstylia i klimatyczne dekoracje.

PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów
W Izbie Regionalnej znajduje się też makieta Lanckorony sprzed pożaru z 1869 roku, a także niewiekie makiety tradycyjnch lanckorońskich chałupek.
PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów

Od 2004 roku, corocznie w Lanckoronie organizowany jest Zimowy Festiwal „Anioł w Miasteczku”, podczas którego mieszkańcy i turyści wspólnie ubieraja choinkę, dekorują lanckoroński rynek, przebierają się za anioły. Podczas festiwalu odbywają się koncerty, wernisaże, wystawy, spotkania. Turyści mogą też spróbować lokalnych przysmaków (np. kaszanki z kapustą, chrzanówki, poleśników, barszczu z uszkami), wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, w zajęciach plastycznych i kupić pamiątkę na kiermaszu dekoracji świątecznych.

Pamiątki z Lanckorony

PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów
PinitMiasto Aniołów

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Co zobaczyć w Toruniu, czyli trzy dni w mieście Kopernika…i piernika!

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Co kupić przed urodzeniem dziecka?
Miasto Aniołów – z wizytą w Lanckoronie