Please enter an Access Token

10 Zasad, jak zachować się na szlaku, czyli savoir-vivre w górach

Savoir-vivre w górach może się wydawać dziwną koncepcją, ponieważ etykieta zdaje się być czymś zarezerwowanym dla ubioru, kuchni bądź biznesu. W rzeczywistości savoir-vivre w górach opisuje po prostu podstawowe zasady uprzejmego zachowania, w tym przypadku dla osób podróżujących, wędrujących czy w inny sposób korzystających z górskich szlaków. Dzięki nim wędrówka na świeżym powietrzu będzie znacznie przyjemniejsza.

10 Zasad, jak zachować się na szlaku, czyli savoir-vivre w górach

1.Nie zbaczaj ze szlaku

W górach są szlaki, którymi powinniśmy się poruszać. Z reguły są one naprawdę dobrze oznakowane i trudno z nich przypadkowo zboczyć. Szlaki są po, aby po nich wędrować bezpiecznie, nie niszczyć przyrody, zminimalizować ryzyko spotkania dzikich zwierząt.

A co oznaczają poszczególne kolory szlaków?

Czerwony – najważniejszy, główny szlak, który najczęściej prowadzi głównymi pasmami górskimi

Zielony – krótki szlak, prowadzący do atrakcyjnych, charakterystycznych punktów,

Niebieski – długi szlak, tzw. dalekobieżny

Czarny – krótki szlak, tzw. dojściowy

Żółty – krótki, często „łącznikowy” szlak

Pinit

2.Przywitaj się z innymi turystami

Jeśli spotkasz innych turystów na szlaku, pamiętaj o uśmiechu i przywitaniu się słowami: „cześć”, „hej”, „witaj” czy „dzień dobry”. To sympatyczny gest łączący pasjonatów górskich wędrówek, który warto pielęgnować. Kto pierwszy powinien się przywitać? Przyjęło się, że pierwsze „cześć” wypowiada osoba schodząca z góry, która już osiągnęła swój cel. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby to osoba idąca pod górę przywitała się, jako pierwsza.

3.Nie zostawiaj śmieci

Nie śmieć na szlaku. Wszystkie zgromadzone śmieci spakuj do woreczka i wyrzuć do najbliższego kosza. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą również produkty organiczne – skórki od bananów, skórki pomarańczy, ogryzki po jabłku czy gruszce. Odpady te rzucone w lesie, mogą wabić dzikie zwierzęta, jednocześnie zaburzając ich naturalne zwyczaje.

4.Nie hałasuj

Pamiętajmy, że na szlaku nie jesteśmy sami. Nawet jeśli w pobliżu nie ma innych turystów, którym nasze głośne zachowanie może przeszkadzać, to z pewnością w sąsiedztwie szlaków są dzikie zwierzęta, na których terenie jesteśmy gośćmi. Nie płoszmy zwierząt, nie niepokójmy ich, niech spokojnie żyją swoim rytmem. Co więcej, dzięki zachowaniu ciszy możemy usłyszeć nie tylko niezwykłe odgłosy natury (śpiew ptaków, szum drzew, powiew wiatru), ale też czyjeś nawoływanie o pomoc.

5.Nie włączaj głośno muzyki

Jeśli nie wyobrażasz sobie wędrówki bez ulubionej muzyki w tle, skorzystaj ze słuchawek bezprzewodowych. Dlaczego? Po pierwsze – nie należy hałasować (patrz wyżej). Po drugie – niektórym osobom może się nie podobać wybrana przez Ciebie muzyka. Po trzecie – większość osób wyjeżdża w góry, aby cieszyć się przyrodą oraz ciszą i spokojem, uszanujmy to. Po czwarte – kiedy jest cicho, możesz usłyszeć dzikie zwierzęta na szlaku, słysząc ruch w lesie. Twój zmysł słuchu może ostrzec Cię przed niebezpieczeństwem, a jeśli zagłuszysz ten zmysł muzyką, możesz znaleźć się w sytuacji, której wolałbyś uniknąć.

6.Zrób zdjęcie innym turystom

Jeśli zdarzy Ci się być na szczycie lub w miejscu docelowym z innymi grupami i wszyscy robią zdjęcia, jeśli czujesz się dobrze i nie masz nic przeciwko, zaproponuj zrobienie zdjęcia innym grupom, zwłaszcza rodzinom i turystom. Może się okazać, że będzie to ich rodzinna pamiątka. A jeśli odmówią, to w porządku, nie ma nic złego w byciu miłym.

Pinit

7.Nie odpoczywaj na środku szlaku

Jeśli potrzebujesz zrobić sobie przerwę na szlaku, odsuń się na bok, aby przepuścić innych wędrujących turystów. Pamiętaj też, aby nie zostawiać plecaka na środku szlaku. Dotyczy to również sytuacji, gdy spotkasz na szklaku znajomych, z którymi chcesz porozmawiać. Każdy z Was powinien wtedy zejść na bok, umożliwiając innym turystom swobodną wędrówkę.

8.Zachowaj zasady mijania się na szlaku

Jak się zachować, kiedy na wąskim szlaku spotykają się osoby idące w przeciwnych kierunkach? Pierwszeństwo mają turyści idący pod górę. Jeśli schodzisz w dół, odsuń się i przepuść osoby idące do góry. Może się zdarzyć, że turyści idący pod górę odsuną się bok, aby Ciebie przepuścić, ale jeśli tego nie zrobią, Ty powinieneś przesunąć się i ustąpić pierwszeństwa.

9.Wyprzedzanie na szlaku

Jeśli idziesz pod górę, a za Toba chce przejść inny turysta lub grupa turystów, okaż im szacunek i przejdź na prawą stronę szlaku lub zejdź ze szlaku, aby oni mogli swobodnie Cię ominąć. Pamiętaj, że każdy porusza się z inną prędkością, a wędrówka znacznie przyjemniej upływa, jeśli grupy chodzące szybciej mijają turystów wędrujących w spokojniejszym tempie. I pamiętaj, jeśli to Ty idziesz pod górę i chciałbyś wyprzedzić grupę, spokojnie zadeklaruj im swoją obecność i chęć wyprzedzenia.

10.Z psem na górskim szlaku

Psy są wspaniałymi towarzyszami podczas górskich wędrówek, ale wiążą się z nimi dodatkowe obowiązki. Zanim wybierzesz się w góry z psem, sprawdź czy jest to dozwolone. Są szlaki, na które wstęp ze zwierzęciem jest zabroniony i tego zakazu należy przestrzegać. Jeśli wybierasz się na wędrówkę z psem, zawsze miej go pod kontrolą (powinien iść na smyczy) i pakuj do woreczka jego odchody, nigdy nie zostawiaj ich na szlaku. Woreczek z odchodami wyrzuć do odpowiedniego kosza po zejściu ze szlaku.

Pinit

Bądźcie bezpieczni i bawcie się dobrze na górskich szlakach!

Zachęcam Was również do odwiedzenia tego wpisu:

Schroniska górskie – czego możemy się spodziewać?

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Podręczniki dla 4 klasy szkoły podstawowej
10 Zasad, jak zachować się na szlaku, czyli savoir-vivre w górach