Please enter an Access Token

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, czyli Park Legend w Nowej Słupi

O tym, że świętokrzyske czaruje my wiemy od dawna. A jeśli chcielibyście się sami o tym przekonać, zachęcam Was do odwiedzenia najnowszej atrakcji turystycznej w regionie, jaką jest Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, znany również jako Park Legend.

Park Legend – jak do niego trafić?

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” znajduje się w Nowej Słupi przy ul. Benedyktyńskiej 6, tuż pod Świętym Krzyżem. Ten duży, nowoczesny kompleks znajdziemy w sąsiedztwie tzw. piecowiska, gdzie corocznie odbywają się „Dymarki Świętokrzyskie”.

PinitPark Legend
PinitPark Legend

Park Legend to perełka na mapie świętokrzyskich atrakcji. Na powierzchni około 2000 m2 znajduje się główna atrakcja, czyli ścieżka edukacyjna z prezentacjami 12 legend świętokrzyskich, jest też sala edukacyjna, kino 3D, symulator lotu na miotle i sklepik z pamiątkami.

Wkraczając na ścieżkę edukacyjną spotykamy świętokrzyskiego pielgrzyma, która oprowadza nas po regionie. Podczas 45 minutowego spaceru poznajemy podania i legendy świętokrzyskie wykorzystując do tego nasze zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch, a wszystko to zapewniają prezentacje multimedialne, efekty specjalne i wyświetlane filmy.

Park Legend – podania i legendy świętokrzyskie

Interaktywny spacer ścieżką edukacyjną rozpoczynamy w Nowej Słupi, przy Emeryku, pielgrzymie odwiedzającym miejsca kultu na całym świecie. Na kolejnych przystankach przenosimy się na Łysiec, zwany Świętym Krzyżem, uczestniczymy w sabacie czarownic, poznajemy wierzenia dawnych Słowian, odwiedzamy Źródełko Świętego Franciszka w Świętej Katarzynie, odkrywamy świętokrzyskie zamki: Krzyżtopór w Ujeździe i Zamek w Chęcinach, ale też poznajemy legendę o powstaniu Kielc, przenosimy się do Sandomierza czy Kakonina. To fantastyczna i niezapomniana wędrówka po regionie świętokrzyskim.

Pinit
Świętokrzyski Pielgrzym, Emeryk. To tu zaczynamy nasz interaktywny spacer. Ciekawostką jest, że głosu oprowadzajacemu nas narratorowi użyczył Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA.
PinitPark Legend
PinitPark Legend
Źródełko Świętego Franciszka w Świętej Katarzynie i legenda o dwóch siostrach: Agacie oraz Jadwidze
PinitPark Legend
PinitPark Legend
Najsławniejszy świętokrzyski rozbójnik – Zbój Kak
Pinit
PinitPark Legend
PinitPark Legend
Legenda o duchu Białej Damy na Zamku w Chęcinach
PinitPark Legend
Zamek Krzyżtopor w Ujeździe
PinitPark Legend

Po przejściu ścieżki edukacyjnej czeka na nas seans w kinie 3D, podczas którego odkrywamy najpiękniejsze zakątki województwa świetkrzyskiego. Następnie dzięki okularom VR oraz specjalnemu symulatorowi lotu na miotle zamieniamy się w świętokrzyskie czarownice i przemierzamy Puszczę Jodłową, gołoborza, zamki i regionalne wioski, aż trafiamy na sam sabat czarownic na Łysej Górze.

To nie koniec atrakcji w Parku Legend. Jest jeszcze multimedialna sala edukacyjna, na której możemy poznać obrzędy sowiańskie, zjawiska przyrodnicze, wydarzenia historyczne i atrakcje turystyczne związane z regionem świętokrzyskim.

Pinitpark legend
PinitPark Legend
PinitPark Legend
PinitPark Legend

A przed kompleksem na najmłodszych gości czeka wyjątkowo atrakcyjny plac zabaw.

PinitPark Legend
Pinit

Nieopodal Parku znajduje się nowoczesne Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, gdzie została przedstawona historia żelaza i początków metalurgii w Górach Świętokrzyskich, jak również Osada Starożytna – Centrum Kulturowo-Archeologiczne.

PinitPark Legend
PinitPark Legend
Pinit

Park Legend – bilety wstępu, godziny otwarcia

Park jest czynny od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00

Ostatnie wejście na ścieżkę edukacyjną jest o godz. 16.20

Ceny biletów: normalny-30 zł, ulgowy-25 zł, rodzinny (2+2)-100 zł, dzieci do 3 roku życia-1 zł.

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Huta Szklana – Święty Krzyż. Propozycja na wędrówkę o każdej porze roku

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
10 Zasad, jak zachować się na szlaku, czyli savoir-vivre w górach
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, czyli Park Legend w Nowej Słupi