Please enter an Access Token

Ulica Mariacka w Gdańsku – magiczna, urokliwa, romantyczna

Posted on

Ulica Mariacka w Gdańsku to nasza ulubiona uliczka w Trójmieście. Ja ją uwielbiam za jej niezwykły urok, romantyczne kamieniczki, i tę magię w powietrzu. Julek za wszechobecne tu bursztyny i bajkowe gargulce zdobiące przedproża starych kamieniczek. To najbardziej charakterystyczna uliczka w Gdańsku, z bogatą historią i malowniczym klimatem. Kiedy tylko jesteśmy w Trójmieście, wracamy na Mariacką chociaż na krótką chwilę.

Historia ulicy Mariackiej w Gdańsku to historia miasta, która odzwierciedla jego świetność, upadek i odbudowę. To także historia ludzi, którzy tam mieszkali i tworzyli, pozostawiając po sobie ślad w postaci przepięknych kamienic i bogatej kultury. Ulica Mariacka jest niezwykłym miejscem pełnym historii i tradycji, które warto poznać i docenić.

Pinitulica mariacka

Początki ulicy Mariackiej sięgają XIV wieku, kiedy nazywano ją ulicą Naszej Pani czy z niemieckiego Frauengasse, co nawiązywało do pobliskiej Bazyliki Mariackiej, największej w Europie świątyni wybudowanej z cegły, nazywanej również „Koroną Gdańska”. Budowę świątyni, jednego z najważniejszych zabytków miasta rozpoczęto w XIII wieku. Prace budowlane trwały przez wiele wieków, a kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Bazylika Mariacka słynie z imponującej wysokości wieży, która liczy 82 metry i jest jedną z najwyższych wież kościelnych w Europie. Wnętrze kościoła zachwyca bogatym wystrojem, licznie występującymi witrażami oraz malowidłami na sklepieniach. Podczas swojej długiej historii bazylika wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. W różnych okresach pełniła funkcję kościoła ewangelickiego, magazynu, a nawet sali koncertowej. W czasie II wojny światowej część jej wnętrza została zniszczona, jednak po wojnie przeprowadzono prace renowacyjne, przywracając świątyni jej dawny blask. Dziś Bazylika Mariacka jest nie tylko miejscem kultu religijnego, lecz także ważnym obiektem turystycznym. To miejsce pełne tajemnic i legend, które warto poznać podczas pobytu w Gdańsku.

Pinit

Bazylika Mariacka jest zwieńczeniem tej 185-metrowej uliczki, natomiast początkiem jest gotycka Brama Mariacka znajdująca się przy Długim Pobrzeżu. Brama Mariacka powstała w II poł. XV wieku, jednak podczas II wojny światowej została całkowicie zburzona, a odbudowano ją dopiero w latach 1958-1961. Przechodząc przez bramę od strony Motławy, można zauważyć zdobiące ją trzy herby: Rzeczypospolitej, Prus Królewskich i Gdańska, natomiast od ulicy Mariackiej widoczny jest herb Gdańska trzymany przez dwa lwy.

Pinitulica mariacka
Pinitulica mariacka

Ulica Mariacka w Gdańsku jest jedną z najbardziej malowniczych i charakterystycznych ulic w starej części miasta. Spacerując nią można poczuć atmosferę dawnego Gdańska i przenieść się w czasie. Jedną z ciekawych atrakcji ul. Mariackiej są rzygacze, zwane również gargulcami. Są to zdobienia w kształcie zwierząt umieszczone na przedprożach i zewnętrznych ścianach kamienic. Dawniej ich główną funkcją było odprowadzanie wody z dachów, ale i obrona miasta. Nie każdy wie, że kiedyś gargulce uważane były za element obronny, mając za zadanie odstraszać złe duchy i chronić mieszkańców przed nieszczęściami. Dziś rzygacze pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Przypominają nam o bogatej historii Gdańska i o umiejętnościach dawnych rzemieślników, którzy tworzyli takie dzieła sztuki. Dzięki nim ulica Mariacka jest niezwykłym miejscem, gdzie historia spotyka się z współczesnością, a my możemy cieszyć się pięknem tego magicznego miejsca.

Pinit
Pinit
Pinit

Obecnie ulica Mariacka jest jedną z najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych ulic w Gdańsku. Nie brakuje tu restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami i oczywiście bursztynów, które można znaleźć w galeriach (naszą ulubioną jest Galeria Wydra), w sklepikach ukrytych w piwnicach i na stoiskach przed kamieniczkami. Nic dziwnego, że niektórzy ulicę Mariacką nazywają Bursztynową Aleją.

Jeśli jeszcze nie byliście na Mariackiej, koniecznie tu zajrzyjcie, właśnie po to, by poczuć czar dawnych czasów i średniowiecznych uliczek. To miejsce, które w magiczny sposób przenosi nas w inne epoki i pozwala doświadczyć wyjątkowej atmosfery tego niezwykłego miejsca.

Jeśli tak jak my kochacie Gdańsk, zajrzyjcie również tutaj:

Rok w Gdańsku, czyli jak spędzić każdy z 12 miesięcy w Trójmieście

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
10 powodów przemawiających za podróżowaniem pociągiem po Polsce
Ulica Mariacka w Gdańsku – magiczna, urokliwa, romantyczna