Please enter an Access Token

Pociągiem z dzieckiem -7 sposobów, jak podróżować taniej

 

O tym, że warto podróżować z dzieckiem pociągiem przekonywałam Was w tym wpisie: 8 powodów, dla których warto podróżować koleją. Tym razem pokażę Wam, jak podróżować taniej!

Podróż koleją po Polsce jest nie tylko przyjemna i atrakcyjna dla dzieci, ale również może być bardzo korzystna finansowo dla rodziców. Jeśli tylko poznamy kilka ofert PKP Intercity i wykorzystamy tę wiedzę podczas zakupu biletów, naprawdę możemy dużo zaoszczędzić!

Pociągiem z dzieckiem – jak podróżować taniej?

Żeby podróżować taniej, warto poznać oferty i promocje, jakie oferuje nam kolej. Czasem już samo zakupienie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem znacznie obniża cenę podróży. Czasem warto kupić bilet grupowy, czasem weekendowy i zawsze warto wykorzystać ulgi ustawowe, jakie nam przysługują. Zobaczcie, jak podróżować taniej z dziećmi…i bez dzieci również!

1.Darmowe przejazdy dla najmłodszych

Dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia podróżują po Polsce w drugiej klasie bezpłatnie. Dotyczy to wszystkich pociągów PKP Intercity. Musicie jednak pamiętać, że dziecko musi mieć bilet zerowy ze 100% zniżką. Bilet taki otrzymacie w kasie, a także online.

2.Duże rodziny płacą mniej

Osoby posiadające „Kartę dużej rodziny” otrzymają 37% zniżki w każdym pociągu. Pamiętajcie, aby mieć przy sobie KDR, a także dowód osobisty, który potwierdzi tożsamość osoby uprawnionej do zniżki.

3.Bilet rodzinny, gdzie niekonieczne jest pokrewieństwo!

Jeśli podróżujecie ze starszymi dziećmi, przedszkolakami i uczniami szkół, a nie posiadacie „Karty Dużej Rodziny”, możecie skorzystać ze zniżek kupując „Bilet rodzinny”. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, w której przynajmniej jedno dziecko nie ukończyło 16 lat, otrzymacie 30% zniżki dla dorosłej każdej osoby w tej grupie. Natomiast dzieci do 16 roku życia i młodzież do 24 roku życia uzyskają 37% rabatu w ramach przysługującej im ulgi uczniowskiej (Uczeń/Student). „Bilet rodzinny” kupicie na pociągi TLK, IC, EIC, EIP w pierwszej i drugiej klasie. Warto wiedzieć, że „Bilet rodzinny” mogą kupić osoby, które nie są ze sobą spokrewnione. Tu będzie sprawdzany wiek podróżnych, nie pokrewieństwo, dlatego pamiętajcie, aby podać wiek dziecka podczas kupowania biletu i koniecznie spakujcie na wyjazd dokument potwierdzający ulgę (np. dowód osobisty, legitymację szkolną).

4.Im wcześniej kupicie bilet, tym mniej zapłacicie

Jeśli planujecie podróż wyprzedzeniem, polecam Wam wcześniejszy zakup biletów PKP. Im wcześniej kupicie bilet, tym większą zniżkę dostaniecie. W ramach oferty „Wcześniej Taniej” możecie otrzymać: 30% zniżki kupując bilet na 21-30 dni przed podróżą, 20% zniżki kupując bilet 20-14 dni przed podróżą i 10% zniżki kupując bilet 13-7 dni przed podróżą. Oferta ta dotyczy podróży drugą klasą pociągami PKP Intercity (TLK, IC, EIC, EIP) i łączy się z indywidualnymi uprawnieniami do zniżek (np. z „Biletem rodzinnym” i ulgami ustawowymi).

5.Weekendowa podróż po Polsce na jednym bilecie

Jeśli planujecie podróż w weekend, możecie kupić „Bilet weekendowy” lub „Bilet weekendowy MAX”.  Uprawniają one do podróżowania koleją po całej Polsce, dzięki czemu w ramach jednego biletu możecie odbyć kilka, a nawet kilkanaście podróży pociągami TLK oraz Intercity w ramach „Biletu weekendowego” i ekspresami oraz pendolino w w ramach „Biletu weekendowego MAX”.  Trzeba tylko pamiętać, że podróże na biletach weekendowych mogą się odbywać od godziny 19.00 w piątek do godz. 6.00 w poniedziałek. Jeśli jednak poniedziałek czy piątek są dniami wolnymi od pracy, to bilet weekendowy obowiązuje o jeden dzień dłużej. Przykładowo cena biletu weekendowego w 2 klasie, na którym możecie podróżować po kraju przez cały weekend wynosi 81,00 zł!

6.Wyjątkowe promocje w każdy czwartek

„Biletowa czwartkomania” to możliwość zakupu biletu w bardzo okazyjnej cenie! W każdy czwartek na stronie PKP Intercity publikowane są tygodniowe oferty na konkretne wyjazdy (dokładna relacja, dzień i godzina) i można tu kupić bilety w zaskakująco niskich cenach. Trzeba jednak pamiętać, że ilość tanich biletów nie jest nieskończona i warto się pospieszyć z zakupem, zanim cała pula się rozejdzie.

7.Taniej pomiędzy wybranymi miastami

Bardzo fajnym rozwiązaniem, które również pozwala zaoszczędzić pieniądze za podróż jest Bilet Taniomiastowy”. W ramach tej oferty możecie podróżować taniej pomiędzy wybranymi miastami. Podróż odbywa się w drugiej klasie, w pociągach: TLK i IC. Warto wiedzieć, że „Bilet Taniomiastowy” łączy się z indywidualnymi uprawnieniami do zniżek. Korzystając z tej oferty za przejazd np. z Kielc do Krakowa zapłacicie 29.90 zł, z Warszawy do Łodzi 31.00 zł, z Poznania do Szczecina 40,00 zł, a tańszych ofert jest znacznie więcej!

Może zainteresują Was również te wpisy:

Pociągiem z dzieckiem. 8 powodów, dla których warto podróżować koleją

AIRBNB – świetny nocleg w rewelacyjnej cenie!

 

 

 

 

 

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 Komentarzy
 • Po prostu MAMA
  2 lutego, 2020

  Kilku nie znałam, dzięki za podpowiedzi, na pewno skorzystamy!

 • Karolina z Rudeiczarne.pl
  3 lutego, 2020

  Jako dziecko dużo podróżowałam z Mamą pociągami i pamiętam, że była to dla mnie ogromna frajda! Więc polecam każdemu rodzicowi 🙂

 • Warto szukać oszczędności w kosztach podróżowania, poświęcić chwilę na ich znalezienie, w końcu dzięki temu więcej świata można zwiedzić, nawet jeśli tego najbliższego nam.

 • Agnieszka
  18 lutego, 2020

  Hmmm, nie wiedziałam o bilecie rodzinnym. Moi synowie jeszcze nie podróżowali pociągiem. Wykorzystanie takiej zniżki byłoby dobrym pomysłem na weekendową wyprawę, nawet niekoniecznie daleko od Warszawy.

Poprzedni
Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku
Pociągiem z dzieckiem -7 sposobów, jak podróżować taniej