Please enter an Access Token

Stegna Stolemów – kościerska gra miejska

Podczas naszej wiosennej podróży z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub” tak wiele się działo… Zwiedzaliśmy Kaszuby, odpoczywaliśmy w przepięknych obiektach w otoczeniu przyrody, próbowaliśmy lokalnych potraw, ale też uczestniczyliśmy w bardzo fajnej grze miejskiej – Stegna Stolemów, opracowanej właśnie przez LOT „Serce Kaszub”.

Niektóre miasta w Polsce mają nie tylko swoje loga i herby, ale też charakterystyczne symbole. Wrocław ma Krasnale, Gdańsk lwy Heweliany, Jelenia Góra jelonki, a Kościerzyna ma swojemy Stolemy. Są one wykorzystywane do promocji miasta, zachęcają do zwiedzania, do odkrywania i do zabawy. Bez wątpienia są atrakcją turystyczną miasta.

Zobacz również:

Kaszuby rodzinnie, czyli co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać

Stolemy (z jęz. kaszubskiego Stoleme) to legendarne olbrzymy, które cechowała nadzwyczajna siła. Niektóre opowiadania mówią, że Stolemowie byli okrutni i dokuczali ludziom. W innych opowiadaniach czytamy, że byli dobrzy i pomagali ludziom. My zdecydowanie wolimy tę drugą wersję i uczestnicząc w grze miejskiej Stegna Stolemów, szukaliśmy właśnie pozytywnych olbrzymów.

PinitStegna Stolemów

Stegna Stolemów, tzw. Ścieżka Stolemów jest grą miejską, której fabuła bazuje na postaciach kaszubskich olbrzymów, a ich miniatury znajdują się na terenie Kościerzyny. Jak czytamy na stronie LOT Serce Kaszub, gra została stworzona z myślą o przyjeżdżających do Kościerzyny turystach, jak również mieszkańcach, którzy mogą poznać miasto z innej perspektywy.

PinitStegna Stolemów

Arkusze gry miejskiej dostępne są bezpłatnie w punkcie Informacji Turystycznej na kościerskim rynku, jak rówież tutaj: STEGNA STOLEMÓW – GRA MIEJSKA. Nam udało się spotkać niemalże wszystkie kościerskie Stolemy i do zabawy zachęcamy również Was!

PinitStegna Stolemów
Memka to matka kościerskich Stolemów. Spotkamy ją przy schodach prowadzących na Wzgórze Księżniczki Gertrudy, do Starostwa Powiatowego w Kościerzynie.
Pinit
Kinos, jak sama nazwa wskazuje, stoi przy kinie Remus.
PinitStegna Stolemów
Akordiusz znajduje się tuż przy wejściu do Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej.
PinitStegna Stolemów
Stulatkek przypomina o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a spotkamy go na ul. Mazurka Dąbrowskiego.
Pinit
Antałek stoi przy Starym Browarze w Kościerzynie.
Pinit
Piekorz stoi przy wejściu do kościerskiej Piekarni B&J Jarzębińscy.
PinitStegna Stolemów
Olejak znajduje się w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

Wpis powstał we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub”

Pinit
Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Interaktywne pióro edukacyjne Alilo D3C
Stegna Stolemów – kościerska gra miejska