Please enter an Access Token

PKP Intercity-co zrobić, kiedy podczas podróży pojawi się utrudnienie

Na wiele sytuacji nie mamy wpływu. Nie przewidzimy śnieżycy, załamania pogody, potrącenia, kolizji. Często nie przewidzimy utrudnień podczas podróży koleją, tak samo, jak nie przewidzimy trudności na trasie podróżując samochodem czy samolotem.

Kiedy pod koniec listopada wracaliśmy pociągiem PKP Intercity z Gdańska, nie mogliśmy przewidzieć przeszkód, jakie na nas spotkały. Nasz pociąg wyruszał z Gdańska o godzinie 10.59, a kilka godzin wcześniej na gdańskich torach doszło do tragicznego wypadku. Tego dnia problemy z podróżą dotknęły wielu pasażerów, którym towarzyszyły najróżniejsze emocje, co skłoniło mnie do napisania tego wpisu.

Pinit

Oczywistą rzeczą było to, że pociągi były opóźnione. My też czekaliśmy dłużej na dworcu kolejowym i nie ukrywam, że byliśmy tym mocno zaniepokojeni, ponieważ w Warszawie Zachodniej czekała nas przesiadka do kolejnego pociągu. Planowo na przesiadkę mięliśmy 50 minut, a ponieważ nasz pociąg był opóźniony początkowo o 12, a później już o 40 minut, ten czas znacznie się skrócił. Finalnie wybiegliśmy z Pendolino w Warszawie Zachodniej, w ciągu kilku minut przedostaliśmy się z peronu 7 na peron 9 (co przy obecnym remoncie jest to ogromnym wyzwaniem) i wsiedliśmy do pociągu, który zawiózł nas już do domu. Zdążyliśmy.

To była przygoda i ogromne wyzwanie. Towarzyszył nam niepokój i niepewność, ale też zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i szacunek dla obsługi PKP, która na każdym etapie podróży starała się opanować sytuację i pomóc podróżnym na tyle, na ile to było możliwe.

Pinit
Pinit

Utrudnienia podczas podróży koleją

Co można zrobić, a czego nie robić w takiej sytuacji?

  • Przede wszystkim, nie złościć się, nie obwiniać pracowników PKP. Uwierzcie mi, oni robią wszystko, aby nam pomóc.
  • Słuchać komunikatów, to jest najważniejsze. Zarówno na dworcach, jak w pociągach załoga konduktorska na bieżąco informuje pasażerów o bieżącej sytuacji (o opóźnieniach, o przesiadkach, o utrudnieniach, ale też ułatwieniach i możliwościach pomocy).
  • Zgłosić konduktorowi przesiadkę. Jeśli tylko jest taka możliwość i pociąg, do którego macie się przesiąść nie znajduje się bezpośrednio za nami, konduktor może się skontaktować z załogą drugiego pociągu i ten może na Was poczekać.
  • Można wybrać się do wagonu gastronomicznego na pyszną kawę, sałatkę, schabowego, szarlotkę albo jabłecznik. Tu czas Wam minie znacznie przyjemniej i jak smacznie. Wagony gastronomiczne znajdują się na pokładach pociągów Express InterCity Premium (EIP), Express InterCity (EIC) oraz w pociągach typu FLIRT i DART, kursujących w kategorii Intercity (IC). W pociągach kategorii InterCity obsługiwanych przez tradycyjne składy, wagony gastronomiczne znajdują się w wybranych pociągach. W pozostałych, jak również w pociągach Twoich Linii Kolejowych (TLK), dostępne są usługi gastronomiczne z wózków minibar oferowane na wybranych odcinkach, w których kupimy kawę, herbatę, zimne napoje, słodkie i słone przekąski.
Pinit
  • Można zagrać w grę, w statki, w karty, poczytać książkę czy posłuchać audiobooka. My do pociągu zawsze pakujemy jakieś gry w wersji mini i bardzo często je wyjmujemy, aby uprzyjemnić sobie czas w podróży.
Pinit
Pinit
  • Pamiętać, że są sytuacje, na które nie mamy wpływu, nie są zależne od nas i nie są zależne od załogi PKP Intercity. Pamiętajmy, że taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie. Bo kto nie stał w kilkugodzinnym korku na Zakopiance, kto nie „koczował” na lotnisku, kiedy samolot był opóźniony? Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i warto widzieć szklankę do połowy pełną, nie pustą.

Podróż koleją jest wygodną i bardzo komfortową formą transportu, a dla najmłodszych pasażerów to bez wątpienia wspaniała przygoda.

Dlaczego warto wybierać pociąg na podroż z dzieckiem przeczytacie w poniższym wpisie:

7 powodów, dla których warto podróżować koleją

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Zaproś święta do swojego domu. Te dekoracje możesz zrobić ze swoim dzieckiem!
PKP Intercity-co zrobić, kiedy podczas podróży pojawi się utrudnienie