Please enter an Access Token

Starożytne Hierapolis – niezwykłe miasto nad Pamukkale

Posted on

Starożytne Hierapolis to „święte miasto” zbudowane niedaleko wapiennych tarasów Pamukkale, które o każdej porze roku przyciąga turystów z całego świata. Wybierając się na wycieczkę do Bawełnianego Zamku, koniecznie trzeba zobaczyć również ruiny Hierapolis, z doskonale zachowanym antycznym teatrem na czele.

Hierapolis i Pamukkale odwiedziliśmy w październiku 2022, wybierając się na jednodniową wycieczkę, którą kupiliśmy w polskim biurze podróży KLS Voyages w Gumbet Bodrum. Przez WhatsApp zrobiliśmy rezerwację i w ten sam sposób otrzymaliśmy bilety oraz szczegółowe instrukcje dotyczące podróży. Relację z Pamukkale i szczegóły wycieczki znajdziecie w tym wpisie: Pamukkale z Bodrum – turecki cud natury!

PinitPamukkale z bodrum

Starożytne Hierapolis – niezwykłe miasto nad Pamukkale

Hierapolis słynie nie tylko ze świetnie zachowanych zabytków starożytnej historii i arcydzieł architektury, ale też z pobliskich źródeł termalnych. Lecznicza moc źródeł mineralnych sprawiła, że starożytne Hierapolis stało się jednym z pierwszych uzdrowisk na świecie. Mówiło się, że gorące źródła potrafią leczyć choroby skóry, choroby układu krążenia, reumatyzm, ale też dodają urody .Tu tu swój miesiąc miodowy spędzali Kleopatra i Marek Antoniusz. Co ciekawe, Marek Antoniusz podarował w prezencie żonie basen, znajdujacy się we wnętrzu świątyni poświęconej Apollowi, który do dziś nazywany jest basenem Kleopatry.

PinitStarożytne Hierapolis
PinitStarożytne Hierapolis

W Hierapolis znajdują się miejsca kultu, niesamowite świątynie, obiekty religijne i historyczne. W czasach rzymskich miasto zostało ogłoszone Centrum Episkoptu i stało się szlakiem pielgrzymkowym chrześcijan. Odwiedzając starożytne Hierapolis, zobaczymy m.in.:

  • Agorę, czyli antyczny rynek,
  • Nekropolię starożytnego miasta, a w niej ponad 1200 rzeźbionych grobowców,
  • Łaźnię Rzymską z Muzeum Archeologicznym,
  • Monumentalną Bramę Domicjana z trzema pięknymi łukami,
  • Antyczny teatr,
  • Północną i południową Bramę Bizantyjską,
  • Martyrium Świętego Filipa wzniesione w V wieku n.e.,
  • Grobowiec Świętego Filipa,
  • Świątynię greckiego boga Apolla z III wieku n.e.,
  • Monumentalną fontannę – Nimfeum, znajdującą się w okolicy ruin świątyni Apolla.
PinitStarożytne Hierapolis
PinitStarożytne Hierapolis
PinitStarożytne Hierapolis
Pinit
Pinit
PinitStarożytne Hierapolis

Starożytny teatr rzymski

Całe ruiny miasta Hierapolis zapierają dech w piersiach, ale na szczególną uwagę zasługuje doskonale zachowany antyczny teatr zbudowany w II wieku naszej ery na polecenie cesarza Hadriana. Teatr wykonany był głównie z marmuru, a podczas renowacji za czasów panowania cesarza rzymskiego Septymiusza Sewera wykorzystano również kamienie odzyskane ze starożytnego teatru. Widownia została wkomponowana w zbocze góry, co sprawia niesamowite wrażenie. W teatrze znajdowało się około 15 tysięcy miejsc siedzących w 45 rzędach, z czego przednie rzędy były zarezerwowane dla księży, urzędników i zaproszonych gości. To tak nasza współczesna strefa VIP.

Scena teatru ozdobiona jest płaskorzeźbami, kamiennymi posągami, sarkofagami, które do dziś są w świetnym stanie i nieprzerwanie zachwycają turystów.

Pinit
Pinit
PinitStarożytne Hierapolis

Muzeum Archeologiczne Hierapolis

W jednym z najważniejszych budynków antycznego miasta – Łaźni Rzymskiej, znajduje się Muzeum Archeologiczne Hierapolis. To tu można zobaczyć niezwykłe eksponaty sztuki z historycznych miejsc takich jak: Arruda, Frygia, Tripolis, dolina Çürüksu. W muzeum znajduje się także biblioteka, skarbiec i sala gimnastyczna..

Muzeum składa się z trzech części, a każda z nich prezentuje inny rodzaj eksponatów – od posągów, przez nagrobki, cokoły, kolumny, bożki, po gliniane kielichy, naczynia, dekoracje. Wśród artefaktów można zobaczyć płaskorzeźby przedstawiające walki gladiatorów i walki byków, sarkofagi odkryte podczas wykopalisk ratunkowych w starożytnym mieście Laodikeia, terakotowe lampy naftowe czy metalową biżuterię z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Bez wątpienia jednym z najważniejszych eksponatów jest tutaj sarkofag cesarza rzymskiego Marka Aureliusza.

Pinithierapolis
Pinithierapolis
PinitStarożytne Hierapolis
PinitStarożytne Hierapolis

Starożytne miasto Hierpolis jest naprawdę wyjątkowe i nas zachwyciło jeszcze bardziej niż białe tarasy Pamukkale. Na kilka godzin przenieśliśmy się w czasie, otrzymaliśmy niezwykłą lekcję historii, zobaczyliśmy miejsca, które ogromnie nas zaciekawiły.

Zachęcam Was do odwiedzenia również tego wpisu:

Zaplanuj rodzinne wakacje na Zakynthos

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Jak wybrać, i gdzie kupić odpowiednie buty dla dziecka?
Starożytne Hierapolis – niezwykłe miasto nad Pamukkale