Please enter an Access Token

7 powodów, dla których warto zabrać dziecko na balet

Posted on

Balet jest jednym z najstarszych i najbardziej eleganckich rodzajów sztuki scenicznej, która może być fascynującym doświadczeniem nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. My podczas ostatniej wizyty w Trójmieście (w ramach realizacji projektu: Rok w Gdańsku) odwiedziliśmy Operę Bałtycką, gdzie uczestniczyliśmy w naszym pierwszym spektaklu baletowym: „Karnawał Zwierząt”, który zrobił na nas ogromne wrażenie!

Pinit

Balet wywodzi się z włoskich dworskich tańców renesansowych, a rozwijał się i ewoluował na przestrzeni wielu wieków. Składa się z harmonijnych ruchów tancerzy, precyzyjnych pozycji i wyrazistych gestów, które tworzą pełną emocji narrację. Jest to niezwykła forma sztuki, która bez wątpienia rozwija wyobraźnię i małego i nieco starszego widza. Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy warto pokazać dzieciom balet, to zostawiam Wam 7 argumentów, które powinny Was do tego przekonać.

7 powodów, dla których warto zabrać dziecko na balet

1. Spektakle baletowe są niezwykle piękne i widowiskowe, co z pewnością przyciągnie uwagę i zachwyt zarówno dziecka, jak i rodzica. Podczas „Karnawału Zwierząt” w Operze Bałtyckiej podziwialiśmy ogromny talent tancerzy, kolorowe kostiumy Joanny Borkowskiej i bajeczną choreografię Katarzyny Kozielskiej. Coś naprawdę pięknego!

Pinit
Zdjęcie: https://operabaltycka.pl/

2. Spektakle baletowe umożliwiają zapoznanie się z klasyką literatury, tańca i muzyki. Jednymi z najpopularniejszych baletów skierowanych dla najmłodszych widzów i opartych na literaturze są bez wątpienia: „Kopciuszek”, „Dziadek do orzechów” czy „Mały Książę”. „Karnawał Zwierząt” nie jest spektaklem opartym na literaturze, ale bez wątpienia jest niezwykłym dziełem kompozytora Camille Saint-Saëns.

3. Wspólne wyjście na balet może być doskonałą okazją do spędzenia czasu razem i budowania relacji między rodzicem a dzieckiem. To czas, który można poświęcić wyłącznie na wspólną radość ze sztuki. Dziecko może podziwiać tańczących artystów, a rodzice mogą wspierać swoją pociechę w odkrywaniu
nowych światów. Co więcej po powrocie do domu z pewnością spędzicie kolejny wartościowy czas rozmawiając o wydarzeniu, o swoich odczuciach, wrażeniach i emocjach, jakie Wam towarzyszyły podczas spektaklu.

Pinit

4. Warto zabrać dziecko na balet także po to, aby doświadczyło piękna i magii teatru. Balet to wyjątkowy rodzaj sztuki, który może wywołać u dziecka uczucia radości, podziwu i inspiracji. Poczynając od najmłodszych lat, przyprowadzanie dzieci na spektakle baletowe pozwala im odkrywać i rozumieć sztukę taneczną, a przedstawienie „Karnawał Zwierząt” w Operze Bałtyckiej to również niepowtarzalna okazja, aby zdobyło ono nowe doświadczenia kulturowe i artystyczne.

Pinit
Zdjęcie: https://operabaltycka.pl/

5. Balet to pewien rodzaj opowieści, a jego przykładem jest „Karnawał Zwierząt”, niosący ze sobą ważne wartości, które warto przekazać dziecku. Pokazuje, jak różne zwierzęta mogą żyć razem w harmonii i
współpracy. Dziecko może dowiedzieć się, że każdy ma swoje miejsce w świecie, i że różnice między
nami są czymś naturalnym i wartościowym. Balet uczy empatii i zrozumienia dla innych, a te wartości są szczególnie istotne w życiu codziennym.

6. Widok profesjonalnych tancerzy na scenie może być dla dziecka motywacją do rozwoju własnych umiejętności tanecznych lub artystycznych. Może zainspirować do tańca i do występów artystycznych. „Karnawał Zwierząt”, który oglądaliśmy w Operze Bałtyckiej to wspaniała baletowa produkcja, opierająca się na muzyce Camille’a Saint-Saënsa, która opowiada historię zwierząt zamieszkujących las. Każde zwierzę jest przedstawiane przez tancerki i tancerzy, którzy poprzez swoje umiejętności sceniczne i mimikę oddają charakterystyczne cechy każdego zwierzęcia. Uwierzcie mi, już podczas spektaklu dało się zauważyć zasiadające na widowni maluchy, które tylko marzyły, aby wkroczyć na scenę i być takimi „tanecznymi bohaterami”.

Pinit
Zdjęcie: https://operabaltycka.pl/

7. Spektakle baletowe są często pełne magii i fantastycznych efektów scenicznych, co sprawia, że są niezapomnianym przeżyciem dla widzów w każdym wieku. Pozwalają dzieciom wkroczyć w niezwykły świat wyobraźni i fantazji.

Kasia
signature

Subskrybuj, aby nie przegapić żadnego wpisu

Podaj swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami na blogu :)

A ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
7 powodów, dla których warto jechać nad polskie morze zimą
7 powodów, dla których warto zabrać dziecko na balet